Zapalenie stawów leczenie Warszawa

Główne rodzaj zapaleń stawów

Mianem zapalenia stawów określa się grupę chorób, w przebiegu których dochodzi do stanu zapalnego chrząstki stawowej, a w konsekwencji do jej uszkodzenia, zniekształcenia i ograniczenia ruchomości. Do charakterystycznych objawów opisywanych dolegliwości zalicza się ból, obrzęk oraz sztywność stawów, a także poszerzenie ich obrysów. Skóra nad nimi najczęściej jest zaczerwieniona, a niekiedy może być także cieplejsza. Wyróżnia się ponad 100 rodzajów zapalenia stawów, lecz najczęściej do czynienia mamy z kilkoma typami.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Jak pokazują statystyki, jest ona najpopularniejszym rodzajem zapalenia stawów. W Polsce boryka się z nią około 8 milionów pacjentów. Przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawów jest zaburzenie jakości oraz ilości chrząstki stawowej. Jej pierwsze objawy pojawiają się zwykle między 40 a 60 rokiem życia.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Drugi najpowszechniejszy rodzaj zapalenia stawów. W Polsce cierpi na niego około 200 tysięcy osób. Pierwsze objawy reumatoidalnego zapalenia stawów obserwuje się przeważnie między 40 a 55 rokiem życia. Znacznie częściej dotyka ono kobiet. Przyczyny występowania tej dolegliwości nie są do końca znane, lecz zapewne stanowi ona wynik autoagresji organizmu. Jej cechą charakterystyczną, poza typowymi objawami zapalenia stawów, jest pojawianie się podskórnych guzków reumatoidalnych, najczęściej w okolicach łokci.

Spondyloartropatie

Kolejna z dolegliwości to zapalenia stawów z zajęciem stawów kręgosłupa, których charakterystycznym objawem są bóle kręgosłupa i pleców z brakiem poprawy po odpoczynku. Choroba ta najczęściej pojawia się po 40 roku życia. Do grupy tej zalicza się reaktywne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów oraz zapalenie stawów towarzyszące zapalnym, nieswoistym chorobom jelit – chorobie Leśniowskiego – Crohna i wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego.

Dna moczanowa

To choroba, której objawem charakterystycznym jest pogrubienie stawu dużego palca u nogi i ograniczenie jego ruchów. Przyczyną dolegliwości jest nadmiar kwasu moczowego w płynie stawowym.

W Warszawie, leczeniem zapalenia stawów zajmują się między innymi specjaliści z kliniki Evimed. Program leczenia jest tutaj dobierany indywidualnie do potrzeb każdego z pacjentów.