Zaburzenia hormonalne leczenie Warszawa

Główne objawy zaburzeń hormonalnych i ich leczenie

Zaburzenia hormonalne to problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Mogą one dawać rozmaite objawy, co jest związane z faktem, że hormony odpowiadają za równowagę organizmu zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Zaburzenia cyklu miesiączkowego, problemy z zajściem w ciążę

Przyczyną zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz problemów z zajściem w ciążę może być zespół policystycznych jajników, w przebiegu którego dochodzi do zachwiania równowagi hormonalnej, a dokładnie hormonu FSH, który pobudza wzrost pęcherzyków w jajniku oraz hormonu luteinizującego, sterującego uwalnianiem jajeczka z pęcherzyka Graafa. W efekcie, w jajnikach rośnie ilość niedojrzałych pęcherzyków, w konsekwencji czego nie dochodzi do owulacji, nie ma możliwości powstania ciałka żółtego, a co więcej – ilość progesteronu we krwi nie ulega zwiększeniu. Dochodzi także do nadprodukcji androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Leczenie tego schorzenia jest skomplikowane i uwzględnia między innymi przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Niezbędna może okazać się również redukcja wagi i zaprzestanie palenia papierosów.

Spadek libido, zaburzenia potencji

Hiperprolaktynemia stanowi jedną z przyczyn spadku libido, tak u kobiet, jak i u mężczyzn. Podwyższone stężenie prolaktyny powoduje obniżenie stężenia testosteronu u mężczyzn, co odpowiada za występowanie problemów z erekcją oraz ginekomastię. U kobiet, przyczyną spadku libido może być zaburzenie równowagi estrogenów i progesteronu. Prawidłowo, pierwsza faza cyklu do owulacji jest zdominowana przez estrogeny, co przyczynia się do wzrostu libido, Po owulacji, następuje podniesienie progesteronu, który wycisza popęd seksualny. Jego obniżenie często towarzyszy również niedoczynności tarczycy oraz chorobie Hashimoto. W obu przypadkach niezbędne jest przyjmowanie syntetycznych preparatów wyrównujących poziom hormonów tarczycy w organizmie.

Zmiany skórne

Podwyższenie poziomu prolaktyny może skutkować wystąpieniem zmian trądzikowych na twarzy, dekolcie i górnej części pleców. Niewłaściwa ilość estrogenów może natomiast powodować pojawienie się plam oraz przebarwień skórnych. Jest to związane z pobudzeniem melanocytów do wzmożonej produkcji barwnika. Nadmiar androgenów wywoływać może z kolei zwiększoną produkcję łoju zalegającego w porach skóry.

Jeżeli chcemy podjąć się leczenia zaburzeń hormonalnych, w Warszawie zajmuje się tym klinika Evimed, która gwarantuje kompleksową opiekę medyczną najlepszych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.